Information about the word weisen (German → Esperanto: indiki)

Part of speechverb

Conjugation

Indicative mood
Present tensePast tense
(ich) weise(ich) wies
(du) weist(du) wiesest, wiest
(er) weist(er) wies
(wir) weisen(wir) wiesen
(ihr) weist(ihr) wiest
(sie) weisen(sie) wiesen
Subjunctive mood
Present tensePast tense
(ich) weise(ich) wiese
(du) weisest(du) wiesest
(er) weise(er) wiese
(wir) weisen(wir) wiesen
(ihr) weiset(ihr) wieset
(sie) weisen(sie) wiesen
Imperative mood
(du) weise
(ihr) weist
weisen Sie
Participles
Present participlePast participle
weisend(haben) gewiesen

Translations

Afrikaansaandui; aantoon; wys; aanwys
Catalanassenyalar; ensenyar; indicar
Danishangive
Dutchaanduiden; aangeven; aanwijzen; beduiden; wijzen; wijzen op
Englishdenote; indicate; point out
Esperantoindiki
Finnishviitata
Frenchdésigner; indiquer
Italianindicare; mostrare
Papiamentoindiká
Portugueseindicar
Saterland Frisianantjuude; anwiese; wiese
Spanishindicar; señalar
Sranansori
Swedishutpeka
Thaiชี้; ชี้ให้เห็น
West Frisianoantsjutte; oanwize